Jste vysoce citlivý člověk?

  • Vnímáte citlivěji než ostatní lidé emoce a energie jiných?
  • Unavuje vás mnoho vjemů a vzruchů?
  • Potřebujete být někdy úplně sami?
  • Jste náchylní k vyčerpání?
  • Reagujete negativně na příliš intenzivní světlo, zvuky či vůně?
  • Snášíte špatně velké skupiny lidí a nečekané změny?

Pokud jste se ve výše uvedeném textu poznali, pak jste vysoce citlivou osobností. Život s vysokou citlivostí je výzva – pokud se takový člověk snaží zapadnout do “normy”. Ke šťastnému životu vede opačná cesta. Velmi dobře poznat sám sebe a dovolit si žít autenticky – respektovat sám sebe a své potřeby.

Vysoce citliví lidé nejsou “přecitlivělí”. Mají velký dar, ovšem musejí se naučit svou citlivost zvládat. (Judith Orloff, MD)

K tomu, aby si člověk dovolil žít autentickým způsobem, je někdy nejprve třeba zbavit se psychických bloků převzatých z rodiny a ze společnosti a osvobodit se od nich. S tím dokáže pomoci koučink s podvědomím. Stejně tak, pokud je třeba znovu objevit sám sebe, práce s podvědomím má výsledky.

Vysoce citlivému člověku může být velmi užitečné mít někoho, kdo mu pomůže zvládat výzvy spojené s jeho vyjímečnou citlivostí. Někdy může být těžké najít takového člověka – ale mít ho ve svém životě je velký pozitivní rozdíl.

Já sama jsem vysoce citlivá koučka, terapeutka a autorka. Budu ráda, když se na mě obrátíte. Najdete u mě porozumění, pochopení a praktické techniky pro zlepšení vašeho života.

Přecitlivělá, věčně unavená samotářka. Jak být šťastnější a vyrovnanější?

Na koučink ke mě přišla Klára, chtěla řešit to, že nezapadá do normy. Vadí jí hluk, stres, špinavé neudržované prostředí, to když se k sobě lidi chovají bezohledně, pokud zvyšují hlasy a nedělají jí dobře energie lidí a míst, které silně vnímá.

Tyhle vjemy u ní způsobují různé negativní stavy jako je např. chronická únava, deprese, záchvaty úzkosti, případně až psychosomatické bolesti.

Řekla mi, že celý svůj život od svého okolí slyší, že je přecitlivělá, že by se měla zatvrdit a přestat fňukat. Také to, že čím více se bude těmto vlivům vystavovat, tím dříve jí přestanou vadit.

Klára se o to snažila, ale zjistila, že to nikam nevede. Vysvětlila jsem jí, že je to proto, že je vysoce citlivá osobnost. Tito lidé mají zintenzivněné vnímání a prožívání. Klíčem ke šťastnějšímu a vyrovnanějšímu životu tedy není snažit se potlačit svojí osobnost, ale připustit si, že norma může být pro vysoce citlivého člověka poškozující. Je tedy třeba dovolit si vytvořit si život na míru a osvojit si nové návyky, které mu umožní žít v pohodě a bez propadů.

Pro zlepšení stavu vysoce citlivého člověka pomáhá:

1. Zpracovat si minulá traumata – k jejichž tvorbě je náchylnější vzhledem ke své velké citlivosti.

2. Dělat pravidelnou psychohygienu – aby se držel v dobré psychické kondici a nehromadil v sobě negace.

3. Vytvořit si způsob života sobě na míru – přestat se snažit zapadnout do normy a dovolit si žít to, kdo opravdu je.

S výše uvedenými body může člověku účinně pomoci koučink s podvědomím, který používá účinné techniky NLP. Systematicky pracuje s podvědomou myslí člověka, tak aby se zbavil psychických bloků a negativních emocí. A také, aby se lépe zorientoval ve svém životě a byl schopen dělat pro sebe ta pravá rozhodnutí.

Klára se rozhodla, spolu se mnou pravidelně pracovat se svým podvědomím. Začala se zbavovat svých psychických bloků a negativních emocí z minulosti a postupně si zlepšovat svou psychickou kondici. A také poznávat pro sebe tu pravou životní cestu. Postupná a systematická práce na sobě jí umožnila vidět na sobě výsledky, po kterých dlouho toužila.