Rozvod ano nebo ne? Jak se správně rozhodnout

Přišla ke mně na koučink Lada, která řešila, jestli se má po letech rozvést se svým manželem. Bylo mezi nimi silné pouto a přesto s ním byla dlouhodobě nešťastná. Už dlouho to v sobě řešila a protože se cítila rozpolcená a také ovlivněná svým okolím, chtěla si na správné odpovědi přijít v koučinku s podvědomím.

Nejprve chtěla v podvědomí zjistit, jaké to pro ni v budoucnu bude, když se rozvede s manželem, který s ní nechce intimně žít a proto s ním nemůže mít děti. A jaké to bude, když poté začne budovat nový život, včetně pořízení si dětí, se svým milencem.

Také ji zajímalo, jaké to bude, když s manželem zůstane – v platonickém vztahu a bez dětí. S milencem se bude scházet jako dosud, pro naplnění těch potřeb, o které nemá její manžel zájem.

Udělaly jsme NLP techniku, ve které se jí z podvědomí potvrdilo, že šťastnější budoucnost ji čeká po rozvodu s manželem. Lada se však s touto možností nemohla ještě plně ztotožnit, protože s manželem prožila kus života a roli tu hrály stále silné city a také její pocity provinilosti vůči němu.

Prověřily jsme vše proto ještě další technikou NLP, kdy si Lada mohla z podvědomí přesně ověřit, jak se k jejich vztahu staví doopravdy její manžel a jak se k jejich vztahu staví doopravdy její milenec.

Pochopila, že manželovi současný stav vyhovuje a proto odmítá pracovat u sebe na svých blocích. Ví, že stávající situace Ladu poškozuje a zabraňuje jí mít s ním děti, po kterých touží. Uvědomila si, že i když manžel prohlašuje, že ji miluje, jsou to jen slova, kterým neodpovídají jeho činy. Jeho chování je sobecké a na její úkor.

Díky této práci ale také zjistila, že jejímu milenci na ní upřímně záleží. Jen už skoro přestal doufat, že se Lada rozvede a začne s ním budovat společnou budoucnost.

Obě techniky – technika “rozcestníku” a technika “být druhým” jí daly nové jasné vhledy a pravdivé odpovědi. Teď už si byla jistá, že i přes její původně zmatené pocity a protichůdné myšlenky, je pro ni nejzdravější volbou rozvod. Ujasnila si díky tomu, že to je to nejlepší pro její psychické, fyzické, emocionální a duševní zdraví i pro její budoucí naplněný život.

Lada mi řekla, že když se s manželem brali, šli do manželství oba s tím, že chtějí mít děti. Toto její zásadní očekávání zůstalo nenaplněné. Zeptala jsem se, jestli by si manžela vzala, kdyby dopředu věděla, že to takhle bude. Její odpověď byla: “Ne, nevzala.”

Pokud je vztah založený na konkrétních dohodách a ty pak nejsou dodrženy  – ani nejsou obě strany na nich ochotné rovným dílem pracovat, je čas z takového vztahu odejít, rozdělit se. Protože pokud někoho milujeme, leží nám na srdci jeho štěstí. Nestačí to jen říkat. Je důležité to ukazovat a snažit se aktivně vztah budovat.

Pokud slova “miluji tě” slouží jako zástěrka pro opakované sobecké zraňující chování, pozbývají svoji hodnotu.

Společnost se k ukončování vztahů často staví jako k selhání a jsou to zejména ženy, které v nefunkčních vztazích setrvávají a obětují se. Hlavně vztah udržet za každou cenu!  Ale to, že vztah skončil i když člověk udělal za sebe co mohl, není selhání. Absolvoval učební lekci ve škole života.

Vztahy nemusí být navždy – ani tehdy ne, pokud oba udělali pro udržení vztahu maximum a vztah přesto nefunguje. Může to jen znamenat, že společná cesta dvou lidí je u konce a pro jejich další vývoj je nutná změna. Učit se mohou od nových učitelů – partnerů. Vždyť po každém konci následuje nový začátek.